Ask question

Ask Questions and Get Answers from Our Community

Premium Üyelik

Farklı üyeliklerin, farklı avantajları vardır.

İletişim Ekibi

Moderatörlerimiz, sorularınızı cevaplamaya hazır.

 • Yeni kurulan ticaret alanımızda eksiklikler olabilir, eksik gördüğünüz yada önerinizi yetkililere bildirebilirsiniz.

Domain Portföy Kullanımı

Baransel

Baransel
Gold Üye
Katılım
8 Ağu 2019
Mesajlar
49
Tepkime puanı
18
İnsanlar sizden niçin domain almalı?

 • Anahtar kelime olan domainler google üzerinde daha çabuk yükseleceği için webmasterlar domain almak ister.
 • Kulağa hoş gelen veya akılda kalıcı bir alan-adı web sitesine daha çok kullanıcı çekeceği için web sitesi sahipleri yine almak isteyecektir.
 • Markalaşmaya müsait domainler alıcılara daha kolay para kazandırır.

Domain Ticareti Yapacaklar için İpuçları

 • Alacağınız domain (.com) veya (.net) uzantılı olmalı.(.tk veya .cc) gibi bedavaya dağıtılan alan adları para etmezler.
 • Alan adını ucuza almak için godady domain kuponları kullanabilirsiniz. Godady dünyanın en büyük domain firmasıdır ve internette bulacağınız bir kupon ile bir domaini 1 veya 1,5 dolara alabilirsiniz. Alan adını 1 yıllık almanızda fayda var.
 • Alan adlarını satmak için domain alım-satım sitelerini veya wmaraci.com gibi webmaster sitelerini kullanabilirsiniz. Aynı anda 4–5 sitede yapacağınız açık artırma ile alan adını daha hızlı satabilirsiniz.
 • Eğer alan adı kaliteliyse üzerine bir site kurarak değerlendirebilirsiniz.

Para kazandıran domain tipleri nelerdir?

 • Anahtar domainler (Karakter sayısı az anlamlı domain örneğin; (elma.com) elma ile ilgili tüm kelimeler için anahtar kelimedir.)
 • Tek kelimeli veya heceli domainler (Alan adı ne kadar az karakterden oluşursa o kadar değerlidir. 3 harften oluşan saçma bir alan adını rahatlıkla satabilirsiniz. 2 veya 3 hartan oluşan bir domain internette az bulunduğu için değerlidir.)
 • Niş domainler (Sadece belli bir alana hitap eden alan adları örneğin; internette ucuz samsung s5 telefon arayanlar için (ucuzsamsungS5.com) niş bir domaindir..)
 • Sanatçı veya dizilerin isimlerini taşıyan alan-adları (Tatar Ramazan filminin alan adını satın almış bir arkadaş geçenlerde bu alan adını yüksek bir fiyattan satıyordu. İnsanlar niçin alsın diye düşünürsek; yeni çıkan tatar ramazan dizisine bir hayran sayfası yapmak için kullanılabileceği gibi dizi yapımcılarına dahi satılabilir)
 • Google üzerinde aylık arama sayısı fazla yapılan alan adları aynı şekilde sahiplerini güzel paralar kazandırır. Alan adınızın aylık aranma sayısına bakmak için Google AdWords Anahtar Kelime Aracı’nı kullanabilirsiniz.
 • İnternette Düşen Domain olarak bilinen yaşı ve pagerank değeri yüksek domainler yine çok para kazandırmaktadır.Hatta bu pagerank değeri yüksek domainleri bazı webmasterlar özellikle alarak reklam amaçlı kullanmaktadırlar.PR5 siteden backlink aylık 50 lira gibi ilanları her webmaster sitesinde görebilirsiniz.

Domain satışı yapabileceğiniz Türkçe sitelerDüşen domain nedir, nasıl bulunur?


Düşen domain süresi geçmiş, kayıt parası ödenmediği için sahibinin kullanım hakkını kaybettiği domainlerdir.İnternette bazı siteler yardımıyla düşen domainleri bulup bu domainleri kendi üzerimize geçirebiliyoruz. 3–4 harfli bir domain veya yaşı, pagerank değeri yüksek olan domainler değerlidir.Ayrıca domain ticareti yapmak istiyorum ama alacağım domain hakkında hiçbir fikrim yok diyorsanız düşen Türkçe domainler size fikir verebilirler.Düşen domainleri güncel olarak takip edebileceğiniz siteler

 

Bu çeriği görüntüleyen kullanıcılar (Kullanıcı: 0, Ziyaretçi: 1)

Üst Alt