Ask question

Ask Questions and Get Answers from Our Community

Premium Üyelik

Farklı üyeliklerin, farklı avantajları vardır.

İletişim Ekibi

Moderatörlerimiz, sorularınızı cevaplamaya hazır.

  • Yeni kurulan ticaret alanımızda eksiklikler olabilir, eksik gördüğünüz yada önerinizi yetkililere bildirebilirsiniz.

Facebook'un Tarihçesi

Baransel

Baransel
Gold Üye
Katılım
8 Ağu 2019
Mesajlar
49
Tepkime puanı
18
Sosyal medyanın amiral gemisi Facebook’u bilmeyen insan sayısı elbette çok azdır. Hepimiz Facebook’u nasıl kullanacağımızı az çok biliyoruz ve bu sosyal ağ hakkında çeşitli fikirlere sahibiz. Ancak Facebook’un kuruluşu ve tarihi konusundaki bilgilerimiz sınırlı. Bu makalede Facebook’un kuruluşu ve tarihini sizlerle paylaşmak istiyoruz.

Bugün geldiği noktada yüz milyonlarca kişiyi birbirine bağlayan Facebook ağı, bundan tam 14 yıl önce, 2004 yılında doğdu. Site, 4 Şubat 2004 tarihinde Harvard Üniversitesi’nde bir öğrenci olan Mark Zuckerberg tarafından kuruldu. Sitenin amacı bugünkinden çok farklı olmasa da kapsamı oldukça dardı. Zukerberg, sitesini sadece Harvard öğrencileri için kurulmuştu. Yani Facebook’a (O zamanki adı The Facebook idi) sadece Harvard öğrencileri kayıt olabiliyorlardı.

Zukerberg, Facebook’un üniversitesindeki hızlı yayılışından yola çıkarak projesinin daha fazla kişiye ulaşabileceğini düşünmüş olacak ki hedefine diğer üniversiteleri de dahil etti. Kısa süre sonra Boston civarındaki diğer üniversiteleri de içine alan Facebook, iki ay içerisinde Ivy Ligi okullarının tamamını kapsadı. Facebook’un ağına kayıt olanlar o kadar hızla arttı ki sadece bir yıl içerisinde ABD’deki tüm üniversiteler Facebook’a dahil oldu.

Amerikan üniversitelerini kasıp kavuran Facebook’un kampüslerden dışarı taşması da fazla uzun sürmedi. Bir yılın ardından Facebook ağının içine liseler ve bazı büyük şirketler de dahil oldu.

Facebook’taki kırılma ise 11 Eylül 2006 tarihinde yaşandı. Bu gün itibarıyla Facebook tüm e-posta adreslerine açıldı. Facebook’a katılan kullanıcılar diledikleri ağlara tıpkı bugün olduğu gibi liseleri, çalışma yerleri ya da yaşadığı yerler itibarıyla katılım gösterebilmeye başladı.

Geldiğimiz noktada Facebook, dünyanın en fazla ziyaret edilen sitelerinden biridir. Sosyal medya siteleri arasındaki öncü görevini sürdüren sosyal ağ, bu mecralar arasında “Amiral Gemisi” olarak kabul edilmektedir.

Aradan geçen on yıla rağmen hala internet sektöründe var olan ve daha da önemlisi her geçen gün biraz daha popüler hale gelen Facebook, kurucusu Mark Zukerberg’i zengin ederken binlerce kişiye de istihdam sağlamaya başladı.

Yüz milyonlarca insanı tek bir ağa bağlamayı başaran ve kısa sürede kendi networkünüzü kurmanızı sağlayan Facebook’ta henüz yer almadıysanız geç kaldınız demektir. Size önerimiz bir an önce Facebook deneyimini yaşamanız yönünde olacaktır.
 

Bu çeriği görüntüleyen kullanıcılar (Kullanıcı: 0, Ziyaretçi: 1)

Üst Alt